واردات

حمل کالا از هند: شرایط، مراحل و بهترین کالاها برای واردات از این کشور

هند یکی از کشورهای آسیایی است که روابط تجاری نسبتا خوبی با ایران دارد. امروزه هند یکی از 5 کشور صادرکننده کالا به ایران است. ازاین‌رو حمل کالا از هند، یک تجارت معمول به‌شمار می‌آید. حمل و نقل کالا علاوه‌بر قوانین بین‌المللی نسبت به کشور مقصد شروط و ضوابطی دارد. در این مقاله به راه‌های حمل کالا از هند و تمامی نکاتی که باید در این زمینه بدانید، اشاره خواهیم‌ کرد.

بیشتر بخوانید: حمل کالا از چین: بررسی روش‌ها، مراحل و تعرفه‌های واردات و حمل کالا از چین

خطوط کشتیرانی ایران و هند

بخش مهمی از تجارت بین‌الملل و صادرات و واردات کالا، ازطریق راه‌های دریایی و کشتیرانی صورت می‌گیرد. مسیر جدید حمل‌و‌نقل بین بندر کاندلا در غرب هند و جزیره قشم در جنوب ایران با ورود یک کشتی باری به نام نشاط به قشم به صورت رسمی برقرار است. سال گذشته، نشاط یک کشتی باری عمومی با 174 متر طول، 13 هزار تن کالای تجاری را از هند به قشم حمل‌کرد و در بندر بین المللی کاوه پهلو گرفت. این تجارت دریایی رسماً سومین مسیر دریایی حمل‌و‌نقل کالا بین هند و ایران را تایید کرد. بندر کاندلا، یک بندر دریایی در منطقه کوتچ ایالت گجرات در غرب هند و در نزدیکی شهر گاندیدام بوده و یکی از بنادر مهم سواحل غربی این کشور به شمار می‌رود. این بندر نقشی کلیدی در حمل کالا از هند به ایران دارد.

هند از عمده شرکای تجاری ایران است. ایران و هند در ژانویه سال 2018 دومین خطوط حمل‌و‌نقل دریایی و کشتیرانی خود را از بمبئی هند و بندر موندرا به بندر چابهار راه‌اندازی کردند. واردات ایران در سال 2018، به واسطه‌ی این بنادر معادل 10.37 میلیون تن و به ارزش 4.63 میلیارد دلار بوده‌است که ارزش آن نسبت به سال‌های قبل 7.14 درصد کاهش داشته‌است و ازطرف‌دیگر، صادرات ما به هند نیز که هفتمین مقصد صادراتی ایران در سال 2018 بود، معادل 8.36 میلیون تن به ارزش 2.04 میلیون تن بوده‌است که آن نیز با رکود 25.34 درصدی مواجه بوده ‌است.

تراز تجاری بین ایران و هند در سال 2020

در ابتدا بهتر است به تعریف درست تراز تجاری بپردازیم. درواقع تراز تجاری(BOT)، تفاوت بین ارزش واردات و صادرات یک کشور برای یک دوره‌ی معین و بزرگ‌ترین مولفه‌ی تراز پرداخت‌های یک کشور است. اگر صادرات یک کشور بیشتر از واردات آن باشد، تجارت آن مازاد است، درحالی‌که اگر واردات یک کشور بیشتر از کالاها و خدمات صادراتی آن باشد، تجارت آن منفی است و درواقع کسری تجاری دارد. در سال 2019 آلمان، ژاپن و چین به‌ترتیب بیشترین مازاد تجاری را داشتند.

تراز تجاری ایران با شرکای آسیایی‌اش در سال‌های اخیر به‌خصوص در سال 2020 به شدت کاهش یافته‌است. تجارت خارجی چه واردات و چه صادرات با هند نیز به‌طورقابل توجهی کم شده‌است. هند دومین مشتری بزرگ نفت ایران است که از نیمه‌ی دوم سال گذشته صادرات نفت از ایران به هند صورت نگرفته و آمارها نشان می‌دهد که واردات کالاهای غیرنفتی دیگر نیز از ایران به هند به شدت کاهش یافته‌است. در پی این جریانات در سال جاری نیز ایران واردات برنج و چای باسماتی که یکی از مهم‌ترین کالاهای وارداتی هند به ایران است، را کاهش داده‌است. اما به‌طورکلی تراز تجاری ایران منفی است و تجارت کالا بین این دو کشور به ضرر ایران تمام شده‌است.

لیست کالاهای موجود برای صادرات از هند به ایران

در این بخش از بررسی راه‌ها و شرایط حمل کالا از هند به معرفی لیستی از این کالاها خواهیم پرداخت. کالاهای وارداتی از هند به ایران به چند دسته‌ی کلی تقسیم‌بندی می‌شوند. لیست کالاهای زیر طبق بندهای توافقنامه‌ای که از قبل بین ایران و هند وضع شده‌است، از هند به ایران صادر می‌شود. شما می‌توانید برحسب نیاز اقدام به حمل هر یک از این کالاها از هند کرده و به تجارت آن‌ها بپردازید.

حمل کالا از هند به ایران
 • منسوجات: پنبه، پارچه‌های پنبه‌ای شامل پارچه دستباف، جوراب‌بافی و لباس‌های بافتنی
 • کالاهای پشمی: پارچه‌های ابریشم، آرت ابریشم، هیسان، ریون و غیره
 • مواد غذایی: چای، قهوه، ادویه‌جات ترشی‌جات ازجمله فلفل، مغز بادام هندی، شکر، قند، میوه، کنسرو و غیره
 • محصولات کشاورزی: روغن‌های هیدروژونه، روغن‌های گیاهی و دانه‌های روغنی، تنباکو(خام و غیر تولیدی)
 • محصولات شیمیایی: مواد شیمیایی و دارویی، واکسن‌ها، سرم‌ها، لوازم توالت و عطر، رنگ‌ها، رنگدانه‌ها، لاک، صابون، نفتالین و …
 • کالاهای مهندسی: موتورهای دیزلی، موتورهای الکتریکی، ماشین‌آلات دوخت، دوچرخه و قطعات دوچرخه، ماشین‌آلات نساجی مانند ماشین‌آلات کاردینگ، ابزار بافندگی، ماشین‌آلات تولید آرد و روغن، ماشین‌آلات چاپ، ادوات کشاورزی، قطعات خودرو، سازه‌ها و…
 • کالاهای الکتریکی: پنکه‌های برقی و قطعات آن‌ها، باتری(خشک و مرطوب)، لوازم الکتریکی و لوازم جانبی مانند لوله‌ها و نگهدارنده‌ها، لامپ و لوله‌های برقی، ژنراتورها، سیم‌ها و کابل‌های انتقال قدرت و غیره
 • لوازم خانگی و ساختمانی: ورقه‌های مسی و برنجی، لوازم الکتریکی خانگی، ظروف استیل ضدزنگ، توستر، کتری، کاشی، سیمان، گاوصندوق و…
 • سخت‌افزار: پیچ، لولا، مبلمان استیل، لوازم بیمارستانی، انواع ابزارهای علمی، ابزار جراحی و پزشکی و غیره
 • لوازم لاستیکی: مانند تایرها و تویوب‌ها، چرم مصنوعی و..
 • محصولات متفرقه: صنایع دستی، ظروف شیشه‌ای مانند بطری‌های شیشه‌ای، النگو، کتاب و مواد چاپی، لوازم تحریر و سایر چیزهایی که ممکن‌است در دسته‌ی کالاهای صادراتی قرار بگیرند.

بیشتر بخوانید: هر آنچه که باید در مورد واردات لوازم التحریر بدانید

مراحل حمل کالا از هند

در ادامه به مراحلی که باید برای حمل و نقل کالا از هند انجام‌دهید، اشاره می‌کنیم:

 • فروشنده کالا برای صادرات باید فاکتور تجاری برای خریدار ارسال کند.
 • یک لیست حاوی جزئیات محصولات صادراتی وجود دارد. حمل‌کننده باید کپی لیست، فاکتور تجاری و سایر مدارک موردنیاز را به‌همراه اظهارنامه گمرکی به گمرک ارائه‌دهد. این اسناد ممکن‌است به‌صورت دستی و با استفاده از فرم‌های کاغذی و یا به‌صورت الکترونیکی به اداره گمرک ارائه‌شود.
 • یک افسر گمرک اظهارنامه و اسناد پشتیبان را بررسی می‌کند و درصورت قابل‌قبول بودن، با صدور یک دستور صادرات(LEO)، کالاها را برای بارگیری در کشتی و هواپیما مجاز می‌کند.
 • پس از بارگیری محموله، شرکت حمل‌کننده کالا لیستی از محصولات را برای حمل و نقل هوایی یا دریایی تهیه می‌کند. خریدار کالا باید یک نسخه از این سند را دریافت کند، تا بتواند هنگام رسیدن به مقصد واردات آن‌ها را مطالبه کند.

ترخیص کالا از هند

محصولات وارداتی از هند نیز مانند دیگر کالاهای وارداتی مشمول قوانین گمرکی می‌شوند و واردکننده باید از کد تعرفه آگاهی داشته و از مجوزهای مربوطه مانند مجوز ترخیص و کارت بازرگانی برخوردار باشد. عوارض و مالیات گمرکی نیز داستان جداگانه‌ای برای خود دارد. ممکن است در فیلم‌های قدیمی دیده باشید که یک بازرگان برای ورود به یک پادشاهی، باید مقداری از بار خود را به پادشاه پیشکش کند. این رسم امروزه به‌شکل شناخته‌شده‌تر و با نام عوارض گمرکی برای کالاهای صادرشده و وارد شده به کشورها وجود دارد. جابه‌جایی کالا به آن سوی مرزها، نیازمند یک سیستم نظارت و کنترل برای محافظت از صنعت داخلی و جلوگیری از رخ‌دهی هرگونه فعالیت یا ورود کالاهای غیرقانونی به کشور است. کشور هند نیز مجموعه قوانین گمرکی خاص خود را دارد.شایان ذکر است؛ در زمینه‌ی عوارض و مالیات گمرکی در چند وقت اخیر، تغییراتی در هند رخ داده‌است که در افزایش کالاهای صادراتی این کشور موثر بوده‌است.

به یاد داشته‌باشید علاوه‌‌بر حقوق وروردی هزینه‌ای اضافه بر سازمان برای ترخیص کالا باید درنظر بگیرید! این هزینه برای خدماتی همچون انبارداری، بازرسی، بارگیری و غیره توسط گمرک وصول می‌گردد.

مراحل واردات کالا از هند

در این مقاله به بررسی مراحل و شرایط حمل کالا از هند و بررسی بهترین کالاها برای واردات از این کشور پرداختیم. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و همچنین دریافت مشاوره و خدمات مربوط به واردات، بازرگانی بالازاده با سال‌ها تجربه در این حوزه در خدمت شماست. تنها کافی است تا از طریق پل‌های ارتباطی وب‌سایت با ما در تماس باشید.