واردات

هرآنچه که باید درباره واردات سیسمونی بدانید

درحالت‌کلی می‌توان گفت سیسمونی لوازم موردنیاز نوزاد، ازجمله لوازم خواب، حمام، لباس، کمد و هرآنچه که مختص نوزاد است؛ می‌باشد. در فرهنگ کشور ما خرید سیسمونی برای اولین فرزند هر خانواده، برعهده پدر عروس است. خرید سیسمونی یکی از مراحل بسیار لذت‌بخش هر زوجی است که به زودی صاحب فرزند خواهندشد. نیاز بازار سیسمونی کشور را دو گروه تولیدکنندگان داخلی و واردکنندگان تامین می‌کنند. افراد بر حسب سلیقه خود و همچنین بر اساس محدودیت‌های مالی، یکی از این دو گروه را انتخاب کرده و اقدام به خرید می‌نمایند. در این مطلب قصد داریم به بررسی واردات سیسمونی پرداخته و شما را با این صنعت دوست‌داشتنی بیشتر آشنا کنیم.

واردات سیسمونی

ویژگی‌ محصولات وارداتی

اگر بخواهیم به طور کلی به بررسی سیسمونی داخلی و وارداتی بپردازیم، باید به این نکته اشاره کنیم که معمولا از نظر کیفی سیسمونی‌های وارداتی وضعیت بهتر دارند اما قیمت آن‌ها نسبت به سیسمونی‌های تولید داخل بیشتر است. باید در نظر داشته‌باشید که این موضوع در همه موارد صدق نمی‌کند زیرا برخی از برندهای داخلی، از کیفیت بسیار بالاتری نسبت به نمونه‌های وارداتی برخوردارند و قیمت آن‌ها نیز بسیار بالاتر از نمونه‌های وارداتی است. تنوع در طرح‌ها و رنگ سیسمونی‌های وارداتی از دیگر مواردی است که برای خریداران بسیار جذاب خواهدبود. از نظر زیبایی ظاهری و ترکیب رنگ نیز محصولات وارداتی شرایط بهتری داشته و به طور کلی اکثر مردم سیسمونی وارداتی را به تولیدات داخلی ترجیح می‌دهند.

مراحل واردات سیسمونی

مراحل واردات  سیسمونی

واردات سیسمونی ازجمله مواردی است که در کشور ما، بستر مناسبی برای آن فراهم شده‌است. به‌همین‌دلیل، واردکنندگان، تمایل بیشتری به واردکردن این محصولات دارند. در این قسمت می‌خواهیم به بررسی راه‌های پیش‌رو برای تحقق این امر پرداخته و شما را با روش‌های واردات سیسمونی آشنا نماییم.

واردات غیرمستقیم

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، از گذشته تا کنون، خرید سیسمونی از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. همین امر سبب شده‌است که سهم بزرگی از بازار ایران شامل لوازم موردنیاز نوزاد، اعم از تخت‌خواب، کمد، لباس، کالسکه و… می‌باشد.

اگر به هر علتی قادر به وارادات مستقیم سیسمونی نیستید، پیشنهاد می‌کنم از روش غیرمستقیم استفاده نمایید. در این روش شما بجای درگیر بودن با مراحل واردات، با یکی از شرکت‌های بازرگانی قراردادی امضا می‌کنید و شرکت مربوطه موظف است تا تمامی مراحل واردات را طبق قرارداد اجرا کند.

واردات سیسمونی غیرمستقیم

واردات مستقیم

یکی از راه‌هایی که می‌توان برای واردات سیسمونی از آن بهره‌گرفت، واردات مستقیم است. در این روش شما مسئول واردات محصول خواهید بود که در این قسمت به بررسی مراحل آن می‌پردازیم.

آشنایی با قوانین

یکی از موارد مهمی که در امر تجارت بسیار دخیل بوده و تاثیر زیادی دارد، آشنایی شما با قوانین است. قبل از هر اقدامی باید به طور کامل با قوانین تجارت، اعم از قانون مقررات صادرات و واردات، آیین نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات، قانون و آیین نامه امور گمرکی، مقررات صادرات و واردات و بخشنامه‌های اجرایی آشنایی داشته باشید.

اخذ کارت بازرگانی و انتخاب حوزه فعالیت

اولین گامی که برای واردات سیسمونی باید انجام دهید، اخذ کارت بازرگانی است. در واقع این کارت لازمه ورود شما به بازار تجارت است و بدون آن شما نمی‌توانید به واردات یا صادرات بپردازید. صدور این کارت بر عهده وزارت صنعت، معدن، تجارت و اتاق بازرگانی می‌باشد. همچنین پس از اخذ کارت بازرگانی، ابتدا باید حوزه فعالیتی خود را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: واردات را از کجا شروع کنیم؟

انتخاب کشور و کالا

زمانی که شما کارت بازرگانی خود را دریافت نموده و آشنایی کافی با قوانین موجود پیدا کردید، می‌توانید به واردات کالاهای خود بپردازید. در این مرحله باید به بررسی سیسمونی‌های تولیدی در کشورهای مختلف پرداخته و مشخصات هر کدام از آن‌ها را بررسی کنید. بعد از ارزیابی محصولات شرکت‌های مختلف، شما باید برند سیسمونی، کشور تولیدکننده، تعداد و قیمت محصولات را ثبت کنید.

ارسال پیش فاکتور

زمانی که به جمع‌بندی نهایی رسیدید، مشخص کنید که از چه کشور و شرکتی قصد واردات سیسمونی دارید. زمانی که در مورد قیمت و سایر موارد با طرف مقابل به توافق رسیدید، از آن‌ها درخواست پیش‌فاکتور نمایید. پیش‌فاکتور سندی است که از طرف فروشنده به مشتری صادر می‌شود و مشخص کننده مشخصات کامل محصول، تعداد و قیمت آن است.

یکی از نکات مهمی که باید درنظر داشته‌باشید این است که ارز مبادله را تعیین کرده و از شرکت مربوطه درخواست کنید که آن را در پیش‌فاکتور قید کند. یکی‌دیگر از مواردی که نباید از آن غافل شد، مرور و دقت‌ به پیش‌فاکتور صادر شده است زیرا پیش‌فاکتور به عنوان سند درخواست شما محسوب می‌شود و نباید مغایرتی در آن وجود داشته باشد.

ثبت سفارش

بعد از گذراندن مراحل گفته‌شده، در این مرحله به یکی از مهمترین مراحل واردات یعنی مرحله ثبت سفارش سیسمونی می‌رسیم. برای این منظور شما باید وارد سامانه ntsw.ir وزارت صنعت، معدن و تجارت شده و درخواست خود را ثبت نمایید. این درخواست توسط کارشناسان مربوطه بررسی خواهد شد؛ بنابراین هنگام ثبت درخواست توجه و دقت کافی را داشته‌باشید تا بتوانید نظر کارشناس مربوطه را جلب نمایید.

تخصیص ارز

اگر ثبت سفارش شما مورد تایید کارشناس، قرارگرفته‌باشد؛ در این صورت شما را به بانک مربوطه جهت تهیه ارز معرفی خواهد نمود. برای برخی کالاهای اساسی ارز دولتی در نظر گرفته می‌شود ولی از آنجایی که سیسمونی جزو اقلام اساسی محسوب نمی‌شود، ارز به نرخ آزاد برای شما درنظر گرفته خواهدشد. با واریز ارز مربوطه و براساس توافقات حاصل شده، سیسمونی از طریق مسیر ذکر شده در قراردادها برای شما ارسال می‌شود.

دریافت از گمرک

زمانی که سیسمونی وارد کشور شد، شما باید با انجام مراحل خاص تخصیص بار از گمرک، بار خود را ترخیص نمایید. شما باید مدارک و مستندات خود را به گمرک ارایه دهید تا با استناد به آن و انجام تشریفات اداری اقدام به ترخیص سیسمونی نمایند.

در پایان باید درنظر داشته‌باشید که واردات مستقیم ممکن است برای افراد تازه‌کار با موانعی همراه باشد. ممکن است شما برخی مواد و تبصره‌های قانون تجارت را ندانسته وارد این صنعت شوید. بنابراین برای جلوگیری از به‌بارآمدن خساراتی از این دست، بهتر است واردات سیسمونی را از طریق راه‌های غیر مستقیم انجام داده و از تجارب متخصصان این صنعت بهرمند شوید. بازرگانی بالازاده با بیش از 20 سال سابقه در این حیطه، آماده ارائ مشاوره برای متقضیان می‌باشد. برای اطلاع از شرایط همکاری با بازرگانی بالازاده و دریافت مشاوره، می‌توانید از طریق پل‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت، با ما تماس حاصل نمایید.