دسته‌بندی نشده

حمل کالا از چین: بررسی روش‌ها، مراحل و تعرفه‌های واردات و حمل کالا از چین

کشور چین از گذشته تا کنون یکی از موثرترین و مهم‎ترین قطب‏های تجاری جهان به شمار می‎آید. امروزه این کشور، بیشترین سهم را در اقتصاد ایران و واردات انواع کالا به ایران دارد. سالیان سال است که عمده درآمد بازرگانان ایرانی از طریق حمل کالا از چین بوده و انواع کالاهای گوناگون را از چین به ایران وارد می‌‏کنند.

بسیاری از وسیله‏‌هایی که ما روزانه از آن‏ها استفاده می‏‌کنیم، از کشور چین به ایران وارد شده‌‏اند. واردات کالاهایی مانند کامپیوتر، لپ‎تاپ، پوشاک، صنایع دستی، موبایل، قطعات خودرو، مواد آرایشی و بهداشتی، اسباب‎بازی، تجهیزات الکترونیکی، قطعات صنعتی از جمله بارزترین وسیله‌‏های چینی وارد شده به ایران هستند.

بیشتر بخوانید: واردات کالا از چین: هرآنچه که برای آغاز تجارت خود با چین نیاز دارید

نکاتی پیرامون حمل کالا از چین

نوع حمل کالاهای گفته شده از چین، از جمله مسائلی است که برای تاجران و بازرگانان ایرانی بسیار مهم است. چرا که دانستن این قبیل اطلاعات، در سرمایه‌‏گذاری و هزینه کالاهایی که به ایران می‎رسد تاثیر بسزایی دارد.

حمل کالا از چین

هزینه حمل محمولات از چین

مهم‎ترین عامل در حمل و واردات کالا از کشور چین به ایران، هزینه حمل کالا است. بازرگانان معمولاً به تنها مساله‎ای که اهمیت بیشتری می‏‌دهند، محاسبه قیمت تمام شده یا هزینه نهایی حمل بار از چین می‎باشد.

عوامل تاثیرگذار بر هزینه حمل بار از چین به ایران و سایر کشورها

برای تایین هزینه‏‌های حمل کالا از چین باید ابتدا عوامل موثر در تعیین هزینه‌ها را شناخت.

  1. تاثیر وزن و حجم بار : وزن و حجم بار تاثیر مستقیمی بر هزینه‌ها و قیمت تمام شده حمل کالا دارد. هرچه وزن و حجم بار بیشتر باشد، قیمت نهایی هر کیلو بار هوایی و دریایی کمتر خواهد شد.
  2. تاثیر وزن حجمی بار:  درصورتی که کالای ارسالی شما از دسته بارهای حجمی باشد (وزن بار در هر مترمکعب بیشتر از 167 کیلوگرم باشد) تاثیر بسزایی روی هزینه‌های تمام شده ارسال محصول خواهد داشت.
  3. هزینه قابل پرداخت برای شرکت‌های حمل هوایی و دریایی: یکی از موثرترین عوامل برای محاسبه هزینه نهایی حمل بار از چین، ارزیابی هزینه‌های پرداختی به شرکت‎های حمل و نقل است. بازرگانان و افرادی که قصد واردات بار از چین به ایران را دارند، باید در نظر داشته باشند که هزینه خطوط کشتی‌رانی داخلی و خارجی و همچنین خطوط هوایی داخلی و خارجی تفاوت فراوانی دارند. بنابراین قبل از هرگونه اقدام، انجام تحقیقات جامع جهت برآود هزینه نهایی، ضروری است.
  4. حمل کالا از شهرهای مختلف کشور چین: یکی دیگر از عوامل بسیار مهم در تعیین هزینه حمل کالا از کشور چین، شهر مبدا است. بدیهی است که هزینه خطوط کشتی‌رانی در شهرهای بندری و هزینه خطوط هوایی در شهرهایی که فرودگاه بین‌المللی دارند، مناسب‌تر و معقول‌تر است.

حمل هوایی کالا از چین به ایران

یکی از روش‌های حمل کالا از چین روش حمل هوایی است. در این روش سرعت انتقال به‌طور چشمگیری افزایش پیدا کرده و امنیت کالای شما به بهترین نحو ممکن حفظ می‌شود. بنابراین تاجران می‌توانند برای تسریع در امر ارسال محموله‌های خود، از روش هوایی استفاده کنند.

ترخیص بارهای هوایی از چین به ایران

درصورتی که حمل کالای شما به روش حمل هوایی انجام بگیرد، کالا از طریق فرودگاه امام خمینی به ایران وارد خواهدشد. بنابراین برای ترخیص بار از گمرک باید به گمرک امام خمینی مراجعه کنید. همانطور که می‎دانید یکی از مشکلات حمل و نقل کالاها، پروسه ترخیص کالا از گمرک است. لذا لازم است که قبل از هرگونه اقدام برای واردات کالا از چین، شرایط و قوانین ترخیص کالا از گمرک را به طور کامل بررسی کرده و اطلاعات لازم را کسب کنید.

بیشتر بخوانید: هر آنچه که باید در مورد واردات لوازم التحریر بدانید

حمل دریایی کالا از چین به ایران

یکی‌دیگر از روش‌های رایج بین بازرگانان، حمل کالا از طریق خطوط کشتی‌رانی می‌باشد. این روش محدودیت بسیار کمتری نسبت سایر روش‌ها دارد، به همین دلیل معمولا حمل دریایی، بین بازرگانان رایج‌تر و پرطرفدارتر است. کالاهایی که به روش دریایی از چین به ایران ارسال می‌شوند، به وسیله کشتی بارگیری‌ و با کانتینرهای مخصوص ارسال شده و معمولا در بندرعباس تحویل داده می‌شوند.

حمل دریایی کالا از چین

نکته‌ای که هنگام حمل کالا از چین باید در نظر داشته باشید، مدت زمان لازم برای انتقال مرسوله است. این روش انتقال کالا به ایران معمولا 25 روز طول می‌کشد بنابراین این روش جهت حمل محمولاتی که حجیم و سنگین هستند و محدودیت زمانی برای تحویلشان وجود ندارد، مناسب و کم‌هزینه است.

به دلیل حساسیت برخی از محموله‌ها و عدم آشنایی بسیاری از تاجران تازه‌کار با روش حمل کالا از چین توصیه می‌شود قبل از هرگونه اقدام با مشاوران بازرگانی بالازاده در تماس بوده و از متخصیصین این حوزه کمک بگیرید.

مراحل ترخیص بار از چین

پس از رسیدن بار به ایران، یکی از مهم‌ترین اقداماتی که بازرگان باید انجام دهد طی کردن مراحل ترخیص بار است. برای این کار، انجام مراحل زیر ضروری است:

  1. ثبت سفارش: ثبت سفارش باید در سامانه وزارت بازرگانی انجام شده و برای انجام ثبت سفارش ابتدا باید کارشناس وزارت بازرگانی آن را تایید کند. پس از تایید انجام شده توسط کارشناسان، کد اظهار کالا توسط همین سامانه به گمرک ابلاغ خواهد شد. مدت زمان این پروسه معمولا یک تا دو روز است.
  2. اظهار گمرکی: هنگامی که کد اظهار کالا در سیستم گمرک ثبت شد، بازرگان یا نماینده قانونی وی باید به گمرک مراجعه کند. در این هنگام، سایر مشخصات موجود، باید بر اساس مشخصات کالا تکمیل شده و به کارشناسان گمرک تحویل داده شود.
  3. سایر مدارکی که ارائه آن‌ها از الزامات مراحل ترخیص است عبارتند از: قبض انبار، بارنامه، پروفورما، پکینگ لیست و گواهی مبدا
  4. پس از ارائه مدارک ذکر شده و پرداخت هزینه مربوطه پروانه خروج کالا از گمرک صادر خواهد شد.

تمام مراحل گفته شده نیازمند مهارت، تجربه، دانش و تخصص کافی است. در غیر این صورت ممکن است در مراحل ترخیص کالا با مشکلات متعددی مواجه شوید. برای کسب اطلاعات و مشاوره تخصصی در حیطه حمل کالا از چین می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت با مشاوران بازرگانی بالازاده مشورت کنید. کارشناسان ما با سال‌ها تجربه در زمینه واردات و صادرات کالا به چین، آماده ارائه راهنمایی و خدمات مورد نیازتان هستند.