دسته‌بندی نشده

واردات کالا از چین: هرآنچه که برای آغاز تجارت خود با چین نیاز دارید

نام کشور چین همواره به عنوان یکی از قطب‌های تجاری و اقتصادی بزرگ دنیا مطرح شده است. روابط دیپلماتیک و فاصله اندک جغرافیایی این کشور با ایران، باعث شده همواره در طول سال‌های گذشته بازار داد و ستد بین این دو کشور گرم باشد. امروزه بازرگانان بسیاری اقدام به واردات کالا از چین با قیمت مناسب و تزریق آن به بازار ملی کرده و از این راه سود بالایی را به دست می‌آورند. با این وجود برای بازرگانانی که به تازگی قصد ورود به این حوزه را دارند، سؤالات و ابهامات بسیاری وجود خواهد داشت. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی شرایط واردات و صادرات کالا از چین پرداخته و به سؤالات مهم این حوزه پاسخ دهیم.

واردات کالا از چین به ایران: یک تجارت سودآور بالقوه

واردات از چین می‌تواند یک تجارت بسیار سودبخش باشد. به شرط آن که مسیر درست آن را شناخته و با راه و چاه آن آشنا باشید. بسیاری از سرمایه‌گذاران تازه‌کار با عدم توجه به نکات مهم این تجارت، اقدام به واردات کورکورانه کالا کرده و در نتیجه به احتمال زیاد متحمل یک شکست می‌شوند. این در حالی است که اگر کمی در مورد چگونگی واردات کالا از چین و همچنین روش‌ها و مراحل آن تحقیق کنید، می‌توانید به سود بالایی از این مسیر دست یابید.

آمار واردات کالا از چین

با یک حساب سرانگشتی، می‌توان به حجم عظیم مراودات بین ایران و چین پی برد. بنا بر آمار به دست آمده، رقم واردات کالاهای مختلف از کشور چین به ایران در سال 98 به حدود 2 میلیارد و 300 میلیون دلار می‌رسد. اما سودآوری این روش ارتباط مستقیمی با محصول وارداتی شما خواهد داشت. با شناخت بهترین محصولات برای واردات از چین می‌توانید حداکثر سود ممکن را از تجارت میان این دو کشور ببرید. اما پیش از هر چیزی، باید میزان بودجه خود را مشخص کنید. در ادامه به این مبحث خواهیم پرداخت.

حداقل سرمایه برای واردات از چین

ممکن است بسیاری از بازرگانان جوان و افرادی که به تازگی قصد ورود به حوزه تجارت را دارند، به دنبال واردات کالا از چین با سرمایه کم باشند. برخلاف تصور اغلب مردم این مسئله به هیچ وجه غیرممکن و دور از ذهن نیست. در واقع سرمایه مورد نیاز برای واردات کالا از چین بستگی به لیست اجناس وارداتی مورد نظر شما و البته حجم و تعداد آن‌ها خواهد داشت. اگر قصد دارید تا با سرمایه‌ای اندک واردات و تجارت خود با کشور چین را آغاز کنید، مطالعه ادامه این بخش را از دست ندهید.

همان‌طور که اشاره شد، هزینه مورد نیاز برای واردات از چین به موارد بسیاری بستگی دارد. یکی از این عوامل مهم، نوع کالا و شرایط حمل و نگهداری آن است. برای مثال برخی از کالاها نیازمند لوازم حمل و نقل پیشرفته و با امکانات خاص (برای مثال یخچال) هستند. همچنین ممکن است برخی از کالاها در رده بندی مواد خطرناک و شیمیایی دسته‌بندی شده و شرایط متفاوتی برای حمل داشته باشند. هرچند که ممکن است سود برخی از این نوع کالاها در ظاهر بسیار بالا باشد، اما باید به هزینه و سرمایه مورد نیاز برای واردات آن‌ها نیز توجه کنید.

برخی از اقلام (نظیر کالاهای غیرخوراکی و یا خشک مانند واردات نوشت افزار و لوازم‌التحریر) هزینه کمتری برای شما خواهد داشت. این دسته از اقلام احتمال آسیب دیدگی کمتری در هنگام حمل داشته و خطراتی نظیر پوسیدگی شامل آن‌ها نمی‌شود. همچنین واردات جزئی یکی از روش‌هایی است که برای واردات با سرمایه کم مناسب است. در حالت کلی اگر قصد آغاز واردات از چین را دارید، توصیه می‌کنیم تا کالای مورد نظر خودتان را بر حسب شرایط نگهداری و حمل و نقل انتخاب کرده و حجم واردات را به صورت معقولی انتخاب کنید. در چنین شرایطی امکان نیازسنجی بازار نیز برای شما مهیا خواهد بود.

واردات کالا از چین

آیا هزینه واردات از چین بالا است؟

اغلب افرادی که به تازگی وارد حوزه تجارت شده‌اند، به اشتباه تصور می‌کنند که هزینه واردات از کشورهای مختلف تفاوت بسیاری خواهد داشت. در حالی که بیشترین بخش هزینه واردات مربوط به گمرک و موارد کلی این حوزه بوده و ارتباط چندانی با کشوری که قصد تجارت با آن را دارید، نخواهد داشت. در حالت کلی هزینه واردات از چین را می‌توان به بخش‌های زیر تقسیم‌بندی کرد:

 • هزینه خرید کالا: این بخش مربوط به هزینه‌ای است که برای خرید کالای مورد نظر خود خواهید پرداخت.
 • هزینه حمل کالا از چین به ایران: بسته به نوع کالای وارداتی شما، هزینه حمل کالا از چین به ایران برای شما محاسبه خواهد شد. این هزینه می‌تواند بسته به مسیر حمل (دریایی، هوایی، زمینی) متفاوت باشد.
 • هزینه‌های گمرکی: این هزینه‌ها چه در هنگام ترخیص کالا از چین و چه در داخل مرز ایران، از بازرگانان دریافت می‌شود.
 • هزینه‌های جانبی: در برخی از موارد نیاز به پرداخت هزینه‌های جانبی برای واردات کالا از چین خواهید داشت. برای مثال در صورتی که کالای شما نیاز به تعویض بسته‌بندی داشته باشد، لازم است تا هزینه جداگانه‌ای را برای این موارد در نظر بگیرید.

بهترین کالا برای واردات از کشور چین

برای آن که بتوانید بهترین کالا برای واردات از چین را بشناسید، باید با انواع کالای وارداتی آشنا شوید. در حالت کلی، انواع کالاهای وارداتی به دو دسته صنعتی و مصرفی تقسیم‌بندی می‌شوند. کالاهای وارداتی صنعتی به اقلامی گفته می‌شود که برای مصارف کارخانه‌ها و شرکت‌های تولیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دسته از اقلام اغلب مشتریان مشخصی داشته و در حوزه واردات تخصصی قرار می‌گیرند. دسته دوم کالاهای وارداتی، به موارد مصرفی تعلق دارند. این دسته برای مصرف عموم مردم در نظر گرفته شده و شامل طیف گسترده‌ای از کالاها می‌شوند. کالاهای مصرفی در دسته کالاهای وارداتی غیرمصرفی قرار می‌گیرند.

اگر قصد دارید تا بیشترین سود از واردات کالا از چین نصیبتان شود، ابتدا باید نوع کالای مورد نظر خود برای واردات را مشخص کنید. پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که ارتباط قدرتمند و مطمئنی با عرصه صنعت ندارید، تجارت خود را با واردات کالاهای مصرفی آغاز کنید. چرا که بازار کالاهای مصرفی بسیار گسترده‌تر از کالاهای صنعتی خواهد بود. با این وجود در صورتی که ارتباط مؤثری با صنعت دارید، می‌توانید با عقد قراردادی وظیفه تأمین کالاهای مورد نیاز آن‌ها را به عهده گرفته و از این روش به درآمد بالایی برسید.

یکی دیگر از عواملی که نقش بسیاری در افزایش سود واردات شما خواهد داشت، نیازسنجی بازار است. همواره در برهه‌های زمانی خاصی، نیاز به استفاده از کالاهای محدودی افزایش می‌یابد. برای مثال می‌توانید پیش از فرا رسیدن ماه مهر و گرم شدن بازار خرید لوازم مدرسه، به واردات لوازم التحریر از چین بپردازید. البته باید در نظر داشته باشید که این اقدام باید چند ماه پیش از آغاز بازار خرید و فروش محصول مورد نظر شما انجام گیرد. چرا که فرآیند خرید، واردات و ترخیص کالا ممکن است چندین ماه به طول انجامد. مشورت با متخصصان و افراد باتجربه در حوزه واردات و تجارت با کشورهای مختلف نیز می‌تواند شما را به سمت یک واردات موفق هدایت کند.

خرید و حمل کالا از چین

انواع راه های واردات کالا از چین به ایران

به لطف فاصله اندک جغرافیایی ایران با چین و دسترسی ایران به آب‌های آزاد، روش‌های مختلفی برای واردات از چین فراهم شده است. شما می‌توانید کالاهای خریداری شده خود را به انواع روش‌های زمینی، هوایی و دریایی به کشور ایران وارد کنید. همچنین وجود مناطق آزاد و بنادر مختلف در جنوب ایران، شرایط را بسیار آسان‌تر کرده است. برخی از اصلی‌ترین روش‌های واردات کالا از چین عبارت‌اند از:

 • منطقه آزاد چابهار
 • بندر امام خمینی
 • فرودگاه امام خمینی
 • منطقه ویژه اقتصادی بم
 • منطقه ویژه بوشهر
 • امور واردات تهران
 • گمرک منطقه ویژه شهید رجائی

با توجه به نوع کالا و مسیر نحوه واردات کالا از چین (زمینی، دریایی، هوایی) می‌توانید از میان موارد فوق، مناسب‌ترین روش را برای خود انتخاب کنید.

آیا نیاز به مشاور واردات از چین دارید؟

در این مقاله سعی داشتیم تا به کلیات روش‌ها و راه و چاه واردات کالا از چین بپردازیم. با این وجود آغاز یک تجارت در قدم اول نیازمند مشاوره با افراد متخصص و باتجربه در این حوزه است. بازرگانی بالازاده با سال‌ها تجربه در زمین واردات از چین، حمل کالا از چین به ایران و تمام خدمات مربوط به واردات و صادرات کالا به چین آماده ارائه تجربیات و خدمات خود به شما کاربران عزیز است. به همین منظور تنها کافی است تا از طریق پل‌های ارتباطی با ما در تماس باشید. متخصصان و کارشناسان بازرگانی بالازاده همواره آماده پاسخگویی به سؤالات و ارائه خدمات خود به شما هستند.