مقالات مرتبط

مراحل صادرات کالا از ایران

مراحل صادرات کالا از ایران

صادرات کالا همواره از فعالیت های همه در تجارت بین المللی است، بخصوص اینکه مراحل صادرات کالا از ایران و فروش کالا در خارج از کشور نیاز به داشتن اطلاعات کافی در این موضوع دارد. صادرات مانند هرکار دیگری که در حوزه تجارت باشد، نیازمند برنامه ریزی، آینده نگری، فعال بودن، داشتن مطالعات علمی و توانایی جلب اعتماد مشتریان خارجی است و عدم آگاهی کامل در این موارد موجب از دست رفتن سرمایه، اتلاف وقت و اعتبار یک شرکت در سطح بین المللی خواهد شد. 

بنابراین می توان با داشتن اطلاعات کافی در این زمینه و طی کردن مراحل صادرات کالا از ایران، به صادرات کالا مبادرت نمود و در کنار سودآوری ، بازراهای هدف ار شناسایی کرده و با برنامه ریزی بتوان برای آینده تجارت بین الملل خود ضمانت لازم را به وجود آورد.

مراحل صادرات کالا

در ادامه مراحل صادرات کالا از ایران، خدمت تجار و بازرگانان و عزیزانی که می خواهند اقدام به صادرات کالا نمایند توضیح داده شده است.

1. ثبت و تاسیس شرکت: در اولین قدم برای انجام تمام امور تجاری چه در سطح داخلی و چه در سطح خارجی ابتدا می بایست اقدانم به ثبت و تاسیس یک شرکت سهامی عام یا خاص و بصورت رسمی نمود. بعد از ثبت شرکت امور مربوط به میزان سرمایه اولیه شرکت، جذب نیروی انسانی ، نحوه و میزان پرداخت مالیات باید مشخص شود و در مراحل بعدی تاسیس شرکت، امور مربوط به نوع تولید، خرید مواد اولیه، نحوه فراوری یک کالا، انجام شده و بعد از آن می توان وارد اجرایی شدن مراحل صادرات کالا از ایران شد.

2. احراز شرایط شخص یا شرکت صادرکننده برای صادرات: بعد از ثبت شرکتف جهت صادرات کالا ، شخص یا شرکت می بایست سه شرط زیر را احراز نماید: داشتن کارت بازرگانی معتبر، نداشتن پیمان ارزی معوق، دارا بودن حساب جاری یا قرض الحسنه نزد بانک.

3. ایجاد حساب بانکی: قطعا برای انجام امور مالی، دریافت و پرداخت ، برات و غیره در تمام معاملات صورت گرفته در سطح بین الملل، معاملات بازارهای داخلی و همچنین نداشتن مشکل در مراحل صادرات کالا از ایران نیاز به یک بانک و داشتن حساب بانکی ضروری می باشد. بخصوص اینکه برای انجام امور صادراتی در کشورهای خارجی این امر ضرورت می یابد. لازم به ذکر است که افتتاح نوع حساب بانکی با توجه به تنوع کالاهای صادراتی و همچنین قوانین کشور مبدا متغییر می باشد.

4. اخذ قیمت از کمیسیون نرخ گذاری : تولیدکنندگان یا صادرکنندگان می بایست در ابتدای امر جهت نرخ گذاری ارزی برروی کالای صادراتی خود، طی نامه ای درخواست را به اداره کل صادرات ارسال نمایند و طبق کارشناسی های صورت گرفته، نرخ ارز تعیین و برای تصویب به کمیسیون نرخ گذاری مرکز توسعه صادرات ارائه می گردد. لازم به ذکر است که بعد از تصویب نرخ مجوز لازم جهت صدور کالا توسط کمیسون نرخ گذاری و طی نامه ای به اداره گمرک اعلام می گردد. 

5. بازاریابی : یکی از مهمترین مراحل صادرات کالا از ایران می باشد. بازاریابی در بحث صادرات واردات عبارت است از شناسایی کشورهای هدف، شناسایی شهرها، و شناخت بازارهای خارجی و همچنین پیدا کردن راههای نفوذ به این بازارها است که بتوان کالای خود را در آن به فروش رساند.

بازاریابی از طریق مذاکرات مستقیمبا خریداران، استفاده از اطلاعات رسمی کشورهای هدف، حضور در نمایشگاههای بین المللیف انجام تحقیقات و مطالعات مختلف در خصوص علایق، سلیقه ها و نیازهای اقشار مختلف جوامع هدف، شناسایی نیازمندی های کشورهای مقصدصادرات، استفاده از بانک اطلاعاتی موسسات بازرگانی بین المللی و غیره صورت می گیرد.

همچنین تبلیغات یک از مهمترین عواملی است که می توان از طریق آن اقدام به بازاریابی و جذب مشتری نمود که با استفاده از تبلیغات در سایت های اینترنتی، شبکه های اجتماعی و… بازارهای جدید برای محصولات صادراتی پیدا کرد.

بازرگانی برادارن بالازاد با بیش از 13 سال سابقه در زمینه ی صادرات و واردات با سوابق عالی اماده همکاری با شماست.

6. صدور پیش فاکتور (صدور پرفرما) : برای فروش کالا نیاز به یک پروفرما اینویس می باشد که درفارسی پیش فاکتور نامیده می شود. در پرفرما تمام جزییات شامل نوع کالا، جنس و مشخصات آن ، مشخصات فروشنده، شرایط و ضوابط توافقی بین فروشنده و خریدار باید عنوان شود، پیش فاکتور یا پروفروما توسط فروشنده به خریدار، شرکت و یا سازمان دولتی در کشور مقصد ارائه می گردد. و در حالت کلی شامل موارد زیر است: 

 • نام فروشنده، نشانی، تلفن، فاکس، تلفکس
 • شماره و تاریخ صدور پروفرما
 • نام خریدار و نشانی
 • نام و مشخصات فنی کالا
 • مقدار
 • ارزش واحد کالا- ارزش کل کالا
 • شرایط پرداخت
 • مبداء حمل
 • شرایط حمل و تحویل
 • مدت اعتبار قیمت پروفرما
 • سایر شرایط شرکت تولید کننده

7. تهیه و بسته بندی : در این مرحله از مراحل صادرات کالا از ایران، صادرکننده می بایست طبق توافقات قبلی صورت گرفته با خریدار، در کشور مبدا به تهیه و بسته بندی کالا مطابق با توافق صورت گرفته و براساس استانداردهای کشور مقصد نماید. و برای ارسال از طریق مسیرهای مختلف هوایی، زمینی و دریایی ذآماده گردد. جهت دریافت هرگونه راهنمایی در خصوص مراحل صادرات کالا با شماره  دفتر بازرگانی بالازاده  04133342329 – 04133250370 تماس حاصل نمایید.

8. مشخص کردن ارزش گمرکی کالا:  ارزش گمرکی عبارتست از بهای سیف که بصورت کل بهای تولید یا تهیه کالا در کشور مبداء ، به همراه هزینه های بسته بندی ، بیمه، حمل و نقل، باربری، کلیه هزینه های مربوط به افتتاح حساب ، واریز برات ، حق استفاده از امتیاز نقشه، مدل و علامت بازرگانی، و سایر حقوق مشابه مربوط به کالا تعریف می شود. همچنین کلیه هزینه های متعلق به کالای صادراتی تا زمان ورورد کالا به اولین دفتر گمرکی براساس نرخ ارز و برابری های اعلام شده توسط بانک مرکزی در روز تسلیم اظهارنامه محاسبه شده و فروشنده می بایست تمام موارد ذکر شده را پرداخت نماید. جهت دریافت راهنمایی و مشاوره در خصوص مراحل صادرات کالا از ایران از طریق صفحه تماس با ما یا از طریق تلگرام ، با ما در ارتباط باشید.

9. اخذ مجوز صادرات از سازمان های مربوطه: صادرکننده پس از طی کردن مراحل قبلی، و جهت اینکه در مراحل بعدی صادرات با مشکل مواجه نشود می بایست مجوزهای لازم جهت صادرات کالا را از سازمانها و ارگان های ذیربط مانند کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت ، وزارت بهداشت، سازمان ملی استاندارد و دیگر سازمانها و نهادهایی که کالای صادراتی با آن سازمان ها ارتباط دارد را دریافت نماید.

10. اظهار کالای صادراتی به گمرک: در این مرحله کالا به گمرک حمل می شود و صادرکننده اظهارنامه خروج کالا یا به عبارتی اظهارنامه صادراتی را تنظیم و به اداره گمرک تقدیم می کند . اظهارنامه شامل موارد زیر است: 

 • نام ونشانی صادرکنندگان
 • نام نشانی حق العمل کار(اظهارکننده) 
 • شماره اجازه صدور
 • نام کشور مبداء
 • نام کشور مقصد نهایی کالا(کشور خریدار کالا)

پس از تکمیل اظهارنامه ، کلیه مدارک مربوط به صادرات کالا به همراه اظهارنامه جهت کنترل صلاحیت و مشخصات صادرکننده بررسی صحت مدارک و بازرسی کالا و انجام مراحل پلمپ به دایره تطبیق اسناد گمرک ارائه می شود. پس از تایید این مدارک ، پروانه صادراتی( جواز صادراتی ) به صادرکننده ارائه خواهد شد.

11. عقد قرارداد حمل و نقل و بیمه کردن کالای صادراتی: در مراحل صادرات کالا از ایران صادرکننده  باید از قبل شرکت های حمل و نقل بین المللی را ارزیابی کرده و برای حمل و انتقال کالای صادراتی با یکی از آن ها قرارداد ببندد.

لازم به ذکر است که ارسال کالا به یک کشور خارجی وتحت عنوان معامله تجاری می تواند با خطرات بسیار زیادی همراه باشدو در صورتیکه تمهیدات لازم در این خصوص تدارک دیده نشده باشد و با کوچکترین خسارتی که برای کالای صادراتی اتفاق بیفتد ، رابطه دو طرف معامله با مشکل رویرو خواهد شدکه در اینصورت راهی جز اقامه دعوا نخواهد بود.

هرچند که جهت مشخص نمودن تعهدات دو طرف معامله م میزان مسئولیت هرکدام و همچنین برای حل اختلافات موجود در معاملات تجاری ، اینکوترمز تدوین شده است . اما جهت جلوگیری از بروز این اختلافات ، بیمه کردن کالاهای صادراتی یکی از راه هایی است که تا حدود بسیار زیادی می تواند اطمینان خاطر فروشنده و خریدار را جلب نماید . به همین دلیل در این مرحله صادرکننده باید کالای صادراتی خود را تا رسیدن به مقصد و طبق اصول بین المللی بیمه نماید.

12. دریافت گواهی بازرسی کالای صادراتی : جهت دریافت گواهی بازرسی کالا، طرفین معامله ، خریدار و فروشنده ( این اتفاق بیشتر از طرف خریدار صورت میگیرد) با یکی از موسسات بین المللی بازرسی کالا که مورد قبول دوطرف است قرارداد می بندد تا گواهی بازرسی موردنیاز را برای این مرحله دریافت نمایند.

13. اخذ گواهی مبداء و صدور فاکتور فروش: گواهی مبداء سندی است که بنا به درخواست صادرکننده یا نماینده قانونی وی برای تعیین مبداء یک کالای صادراتی توسط واحد مجاز صدور این گواهی صادر می گردد. در این مرحله که جزو مراحل پایانی صادرات کالا از ایران میباشد ، صادرکنده می بایست فاکتور فروش کالای خود را آماده و جهت تایید به دفاتر بازرگانی موجود در شهر یا استان خود ارائه دهد. و اتاق بازرگانی بعد از دریافت فاکتور فروش، دریافت بارنامه حمل و دریافت پروانه گمرکی ، گواهی تایید مبداء کالا را صادر خواهد نمود.

خوشبختانه با گسترش تکنولوژی و الکترونیکی شدن روال اداری در کشور، امورات گمرکی نیز از این امر استثنا نبوده و صادرکنندگان می توانند از طریق سامانه یکپارچه گواهی مبداء اتاق بازرگانی ایران، گواهی تایید مبداء خود را دریافت نمایند.

14. ارسال کالای صادراتی : در این مرحله از مراحل صادرات از ایران و بعد از بررسی و تطبیق مشخصات و محتویات محموله اظهارشده با اظهارنامه توسط ارزیاب گمرک و همچنین پرداخت هزینه های انبارداری ، باربری، هزینه بندری،و … و براساس نوع قرارداد حمل که با خریدار عقد گردیده است ، مجوز خروج کالا از گمرک کشور صادر و توسط صادرکننده به شرکت حمل و نقل ارائه می شود و سپس شرکت حمل و نقل اقدام به بارگیری کالا و حمل به کشور مقصد می نماید. 

15. دریافت گواهی صدور: در آخرین مرحله ، شرکت حمل کننده پس از بررسی کالا اظهارنامه خروجی را به تایید اداره گمرک رسانده و پس از مهرشدن آن را به صادرکننده باز میگرداند.

شرکت بازرگانی بالازاده با پرسنل آزموده در جهت انجام انواع مشاوره ، بازاریابی و انجام امورات گمرکی در کنار شماست