دسته‌بندی نشده

اخذ ویزا چین : آشنایی با انواع ویزای چین و نحوه اخذ

کشور چین با جمعیتی نزدیک به 1.35 میلیارد نفر، به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور جهان شناخته می‌شود. همچنین از نظر مساحت، چین، چهارمین کشور بزرگ جهان است. همان‌طور که می‌دانید، چین یکی از اصلی‌ترین قطب‌های اقتصادی جهان نیز می‌باشد. اخذ ویزا چین برای زندگی، کارو درمان از جمله مواردی است که ممکن است برای عده‌ای بسیار مهم باشد.

 اگر تحقیق اندکی در رابطه با فرهنگ مردم چین داشته باشید، نتیجه خواهید گرفت که در این کشور مردمانی پرکار و سخت‌کوش زندگی می‌کنند. البته ممکن است طرز زندگی ‌آن‌ها برای ما عجیب و در عین‌حال جذاب باشد. برای افرادی که می‌خواهند در چین سرمایه‌گذاری اقدام به اخذ ویزا کنند، این مطلب بسیار مفید خواهد بود؛ همراه ما باشید با اطلاعاتی درمورد کشور چین و اخذ ویزا برای این کشور.

اخذ ویزا چین

همان‌طور که گفته شد، کشور چین را به عنوان قطب می‌شناسیم و سالانه عده زیادی از مردم دنیا برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های کاری گوناگون به این کشور مراجعه می‌کنند. قبل از اقدام به اخذ ویزا چین، بهتر است با کلیاتی درباره این کشور جذاب آشنا شوید.

چین کشور وسیعی است که آب و هوای آن به علت وسعت ، در هر منطقه‌ای متفاوت‌اند. اما توریست‌هایی که به چین سفر می‌کنند، ماه‌های طلایی سفر به چین را ، می، سپتامبر و اکتبر می‌دانند. در این ایام با سفر به چین می‌توانید از هوای مطبوع و منظره بهشتی آن لذت ببرید.

چین، توریستی و پرجمعیت با تاریخ و فرهنگ بسیار غنی است. هر چیزی که در کشور چین وجود دارد، اعم از آداب و رسوم، غذا، لباس‌ها، طالع‌بینی‌، اپرا، کونگ‌فو و…، همه نمادی از فرهنگ غنی و بی‌همتای این کشور می‌باشند.

اما همانطور که می‌دانید، کشور چین علاوه بر زیبایی‌های طبیعی و جذابیت‌های فرهنگی، کشور مقصد سرمایه‌گذاران خارجی نیز می‌باشد. به هر دلیلی که قصد سفر به کشور چین را داشته باشید می‌توانید طبق هدف‌تان، اقدام به اخذ ویزا چین کنید.

اخذ ویزا چین

گردشگران و توریست‌هایی که قصد سفر توریستی و کاری به چین را دارند، نیازمند دریافت ویزا برای ورود به این کشور جذاب هستند. برای ورود به کشور چین انواع گوناگونی ویزا وجود دارد که براساس ، مسافران می‌توانند اقدام به اخذ ویزای چین کنند.

براساس نوع ویزایی که شما دریافت می‌کنید، می‌توانید اقامت و پاسپور کشور چین را نیز داشته باشید. نکته اساسی که در این مورد باید مدنظر داشته باشید، اعتبار چین است. در حال حاضر، پاسپورت کشور چین، رتبه 57 را بین پاسپورت‌های سایر کشورها، از نظر اعتبار، کسب کرده است. با در دست داشتن پاسپورت چین، می‌توانید بدون ویزا به 29 کشور دنیا سفر کنید.

ویزای چین چیست؟

ویزا یا روادید کشور چین، در واقع همان اجازه سفری است که توسط سازمان‌های دولتی به شهروندان سایر کشورهای جهان (شهروندان غیر چینی)، تعلق می‌گیرد. قوانین و مقررات به هر ایالتی حق قبول یا رد درخواست ویزا را می‌دهد. بنابراین، هر ایالتی می‌‌تواند به طور تعیین کند که شهروند خارجی اجازه ورود به کشور و یا خروج از آن را دارد یا نه؟!، علاوه بر آن، هر ایالتی می‌تواند درخواست ویزای شهروند خارجی را قبول یا رد کند.

براساس قوانین سرسختی که بر کشور چین حاکم است، در صورتی که ویزای چین را نداشته باشید، هنگام ورود به این کشور ممکن است مشکلاتی برایتان ایجاد شده و مانع ورود شما شوند.

انواع ویزای چین

جهت اخذ ویزای چین، ابتدا باید انواع ویزاهای چین را شناخته و براساس نیازتان اقدام به اخذ ویزا کنید. ویزاهای چین به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند که عبارتند از: ویزای دیپلماتیک، ویزای حسن‌نیت، ویزای خدماتی و ویزای معمولی؛ لازم به ذکر است که ویزای معمولی خود به 18 نوع تقسیم خواهد شد. در این مطلب به بررسی مهم‌ترین و پرکاربردترین نوع ویزاها و نحوه اخذ ویزای چین می‌پردازیم.

ویزای حسن‌نیت

 این نوع از ویزای چین نیز در اختیار افراد دیپلمات و مسافران رسمی به کشور چین، قرار می‌گیرد. ویزای حسن‌نیت با درخواست رسمی از سفارت چین، برای دیپلمات‌ها، مسافران سفرهای رسمی و سفیرهای سازمان ملل صادر خواهد شد.

ویزای خدماتی

ویزای خدماتی نوعی از ویزاهای پرکاربرد کشور چین است که برای کسانی صادر می‌شود که قصد انجام امور غیر دیپلماتیک را در کشور چین دارند.

ویزای معمولی

انواع ویزاهایی که غیر از سه مورد گفته شده در بالا باشند در دسته‌بندی ویزاهای معمولی چین قرار می‌گیرند. همانطور که گفته شد، ویزاهای معمولی چین به 12 دسته کلی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

(X) ویزای توریستی

(M) ویزای تجاری

(F) ویزای غیرتجاری

(T) ویزای کاری

(X1٫X2) ویزای تحصیلی

(S1, Long Term) ویزای خصوصی بلندمدت

(S2, Short Term) ویزای خصوصی کوتاه‌مدت

(Q1, Long Term) ویزای خانواده بلندمدت

(Q2, Short Term) ویزای خانواده کوتاه‌مدت

(C) ویزای خدمه

ویزای (D)

(Y) ویزای ترانزیت

(J1) ویزای روزنامه‌نگاران خارجی بلندمدت

(J2) ویزای روزنامه‌نگاران خارجی کوتاه‌مدت

ویزای (R)

ویزای تحصیلی چین

می‌دانیم که کشور چین با داشتن اقتصاد قدرتمند و زیبایی‌های طبیعی، یکی از کشورهای جذاب برای مردم سراسر جهان به حساب می‌آید. جذابیت این کشور به قدری است عده زیادی از دانشجویان و دانش‌آموزان، برای شروع یا ادامه تحصیلات آکادمیک خود، کشور چین را انتخاب کرده و اقدام به ویزای تحصیلی چین می‌کنند.

اخذ ویزا تحصیلی چین

برای دریافت تحصیلی چین، ابتدا باید نیاز دانشجو یا دانش‌آموز معین شود. ویزاهای چین، در دو نوع کوتاه‌مدت (6 ماهه) و کوتاه مدت ارائه می‌گردد. در سفارت‌ها و قوانین دریافت ویزا چین، ویزای تحصیلی بلندمدت را با نام اختصاری X2 و ویزای کوتاه‌مدت، با مدت زمان کمتر از 6 ماه، را نیز با نام X1 می‌شناسند.

ویزای کاری چین

اقتصاد و فرهنگ کاری حاکم بر کشور چین، که روز به روز با پیشرفت گسترده‌ای رو به بهبود است، از جمله مهم‌ترین چین به شمار می‌رود. با بررسی اقتصاد سایر کشورها، عده‌ای چاره کار را در سرمایه‌گذاری و یا پیدا کردن شغلی مناسب در کشور چین می‌دانند.

برای کار کردن در کشور چین، نیاز به اخذ ویزای کاری چین، با نام اختصاری ویزای (Z) خواهید داشت. با داشتن ویزای کاری شما می‌توانید در چین کار ثابت با حقوق و درآمد داشته باشید. اساسی‌ترین شرط دریافت ویزای کاری چین این است که از طرف کارفرمای چینی یا دولت چین برای شما Job Offer یا دعوتنامه همکاری ارسال شده باشد.

درصورتی که دولت چین برای شما نامه پیشنهاد شغلی ارسال کرده باشد، می‌توانید یک ویزای 30 روزه با امکان یک بار ورود دریافت کنید. پس از آن می‌توانید با وارد شدت به کشور چین، اقدام به اخذ اقامت کاری کنید.

ویزا کاری چین

البته افرادی که قصد داشتن شغل و شروع زندگی در چین را دارند باید در نظر داشته باشند که زندگی در چین بدون دانستن زبان ماندرین یا زبان چینی، بسیار دشوار خواهد بود. آشنایی مردم این کشور با زبان انگلیسی بسیار کم بوده و برای زندگی در چین، آموزش یکی از دو زبان ذکر شده ضروری است.

ویزای درمانی چین

این ویزا صرفا برای افرادی است که قصد سفر به کشور چین برای استفاده از خدمات درمانی این کشور را دارند. البته برای اخذ ویزا چین جهت درمان نیز شرایط خاصی مورد نیاز است که از جمله این شرایط می‌توان به این موضوع اشاره کرد.

اخذ ویزا چین

ویزایی که این افراد باید نسبت به اخذ آن اقدام کنند، ویزای درمانی یا ویزای توریستی (L) خواهد بود. این نوع ویزا، به شخص اجازه می‌دهد که به مدت 3 ماه از تاریخ ورود، در کشور چین اقامت داشته باشد. افرادی که جهت درمان و مراجعه به پزشک به چین می‌روند، باید مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی چین را به همراه مدارک پزشکی خود ارائه دهند.

ویزاهای کوتاه مدت چین

ویزاهای چین، براساس تعداد روزهایی که اجازه اقامت در این کشور را داریم به دو دسته بلندمدت و کوتاه‌مدت تقسیم می‌شوند. ویزاهای بلندمدت به ویزاهایی گفته می‌شوند که به مسافر اجازه اقامت بالای 180 روز در سال را می‌دهد. ویزاهای بلندمدت را می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

ویزای تحصیلی X1: ویزای تحصیلی X1 به ویزای تحصیلی بلندمدت کشور چین گفته می‌شود که برای مقاطع و دوره‌های تحصیلی بیشتر از 6 ماه صادر می‌گردد. دارنده این ویزا، اجازه چندین بار ورود به کشور چین را خواهد داشت.

ویزای خصوصی  T1: این نوع از ویزاهای چین جهت سفرهای خانوادگی برای مدتی بیشتر از 180 روز  اخذ می‌شوند. لازم به ذکر است که سفرهای خانوادگی به همراه خانواده درجه یک بوده و افراد درجه یک خانواده عبارتند از: همسر، پدر و مادر، فرزندان زیر 18 سال.

یکی از نکات حائز اهمیت درمورد این نوع ویزا این است که، ویزا یکبار مصرف بوده و بیش از 180 روز اعتبار دارد. برای اخذ این ویزا، اثبات خویشاوندی جزو الزامات است. بعد از اخذ ویزا و ورود به این کشور، شما باید در طی 30 روز، به اداره امنیت عمومی چین مراجعه کرده و اجازه اقامت دریافت نمایید.

ویزای Q1: این نوع ویزا برای همسران و نوادگان خارجی شهروندان چینی بوده و مدت اعتبار آن بیش از 180 روز می‌باشد. در این نوع از ویزاها نیز، الزامی است که فرد خارجی بعد از ورود به کشور چین در طی 30 روز اقدام به دریافت اقامت کند.

مدارک لازم برای اخذ ویزا چین

بعد از تعیین نوع ویزا، نوبت به جمع‌آوری مدارک لازم برای اخذ ویزا چین خواهد رسید. این مدارک عبارتند از:

  • پاسپورت معتبر
  • فرم تکمیل شده درخواست ویزا چین (طبق نوع ویزا)
  • عکس 4*3 رنگی که در 6 ماه اخیر گرفته شده باشد
  • ارائه ویزاهای پیشین (درصورتی که قبلا به چین سفر کرده‌اید) و در صورتی که سفری به چین نداشته‌اید، ارائه انگیزه‌نامه ضروری است.
  • دعوت‌نامه
  • نامه اشتغال به کار
  • عدم سوء سابقه
  • رزرو بلیط
اخذ ویزا چین

لازم به ذکر است که سفر به چین و اقامت در این کشور، از جمله مواردی است که برای آن، نیاز به تحقیق و آشنایی با کشور چین و قوانین حاکم بر آن خواهید داشت. برای اطلاع از جزئیات ویزاهای چین و انواع آن «آنایسی می‌توانید از مشاوره رایگان مجموعه بالازاده استفاده کنید. برای این کار، کافیست از طریق پل‌های ارتباطی موجود در سایت، با ما در تماس باشید.